آب و هوا بازار منابع فعالیت تسهیلات تسهیلات مسکن

آب و هوا: بازار منابع فعالیت تسهیلات تسهیلات مسکن پرداخت یارانه اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی موج‌های خبر ساز در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بازار سهام دیروز در حالی روند مثبت چهارشنبه هفته گذشته را ادامه داد که نسبت به آن روز شتاب بیشتری در رشد قیمت سهام دیده شد. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد

موج‌های خبر ساز در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

موج های خبر ساز در بورس تهران

عبارات مهم : اخبار

بازار سهام دیروز در حالی روند مثبت چهارشنبه هفته گذشته را ادامه داد که نسبت به آن روز شتاب بیشتری در رشد قیمت سهام دیده شد. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از مدت ها نوسان اندک قیمت ها در یک محدوده مشخص، دیروز تحت تاثیر معاملات مثبت در بعضی گروه ها به خاص صنعت پالایشی فضای مثبتی را تجربه کرد. معاملات مثبت در گروه پالایشی دیروز تحت تاثیر شنیده هایی مبنی بر تعدیل مثبت سود شرکت های زیر مجموعه این صنعت به رشد بیش از 2/ 0 درصدی شاخص کل منجر شد. این عنوان نشان می دهد نقدینگی جهت ورود به بازار سهام وجود دارد ولی مترصد یک وقت مناسب است.

موج‌های خبر ساز در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پس از رشد مناسب قیمت ها در دو ماه نخست سال تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری، یک دوره نسبتا طولانی از افت عمومی قیمت ها در بازار سهام به وجود آمد.

این دوره اصلاح، قیمت بسیاری از نمادها را با ریزش چشمگیری مواجه کرد تا جایی که بعضی از آنها در کف قیمتی چند ماه اخیر خود قرار گرفتند. بعد از آن یک فضای رکودی در معاملات سهام سیطره یافت. در فضای رکودی نه خبری از فروش بود، نه تقاضایی جهت ورود به سهام مشاهده می شد. در این فضا ارزش معاملات خرد سهام در اکثر روزها به زحمت به 80 میلیارد تومان می رسید. همکاری در معاملات سهام نیز زیاد از جانب معامله گران عمده بازار صورت می گرفت. این فضا بیش از هر چیز گویای این عنوان بود که سهامداران منتظر دریافت یک سیگنال مثبت اثر گذار بر اوضاع بورس هستند.

بازار سهام دیروز در حالی روند مثبت چهارشنبه هفته گذشته را ادامه داد که نسبت به آن روز شتاب بیشتری در رشد قیمت سهام دیده شد. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد

هر چه از تابستان می گذشت، این فضای انتظاری بیش از پیش به چشم می خورد. در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» بارها گفته شد، با ورود به چهارمین ماه از امسال رفته رفته از چند منظر احتمال تغییراتی در اطراف بازار سهام وجود دارد. اصلاح قیمت ها با شروع نیمه دوم سال میلادی، خبر های مثبت از گزارش های عملکرد فصلی و هر سال شرکت ها و همچنین برگزاری مجامع مواردی بودند که به نظر می رسید بتوانند تحرکات مورد نیاز در تالار شیشه ای را ایجاد کنند. اصلاح نسبی قیمت فلزات جهانی در هفته های اخیر و رشد تدریجی قیمت دلار امیدواری به اصلاح سودآوری شرکت ها در ماه های آتی را زیاد کردن داد. در شرایط کنونی منشتر شدن گزارش های هر سال شرکت ها و عملکرد مثبت شرکت ها در گزارش ماهانه خرداد موجی از اخبار مثبت در بازار سهام به وجود آمد. به نظر می رسد فعالان تالار شیشه ای بعد از ریزش های اخیر جهت همکاری در سمت خرید در انتظار نشانه هایی از آخر دوران کم کردن قیمت ها و اخبار مثبتی که جرقه های رشد قیمت سهام را ایجاد می کنند، هستند.

تحت تاثیر این اخبار مثبت دیروز معامله گران به بسیاری از گروه های فعال بورسی اقبال نشان دادند. امری که نشان دهنده رصد دقیق شرایط بازار به وسیله فعالان هست. به عبارت دقیق تر گرچه برخي فعالان کمبود نقدينگي در بازار سهام را عامل رکود معاملاتي عنوان مي کردند، ولی شرايط بازار طی معاملات روز گذشته اين فرض را زير پرسش برد. بر اين اساس می توان گفت بازار در حالت آماده باش جهت ورود نقدینگی به سمت نمادهایی است که چشم انداز اصلاح سودآوری جهت آنها وجود دارد.

بازار در انتظار تعدیل مثبت پالایشی ها

موج‌های خبر ساز در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دیروز در صدر عوامل مثبت اثرگذار بر روند نماگر مهم بورس تهران، شنیده هایی مبنی بر اعلام قیمت های تازه سال 95 شرکت های پالایشی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش و احتمال تعدیل مثبت سود این شرکت ها در بازار وجود داشت. امری که موجب شد بازار سهام با پیشتازی این گروه بعد از مدت ها یک فضای مثبت را تجربه کند.

در معاملات دیروز بازار سهام نمادهای پالایشگاه بندرعباس، اصفهان، تهران، تبریز، شیراز و لاوان متوقف شدند. همان طور که اشاره شد احتمالا تعدیل مثبت تحت تاثیر ابلاغ قیمت های مواد اولیه و محصولات ازسوی شرکت ملی پالایش و پخش به شرکت های پالایشی عامل ایجاد موج صعودی قیمت سهام در این گروه بوده هست. هر چند گمانه زنی هایی در مورد بازگشت عنوان ذخایر سال 91 این شرکت ها نیز وجود داشت ولی مدیرعامل پالایشگاه شیراز دیروز در گفت وگو با بورس پرس با تایید خبر تعدیل مثبت گفت: این تعدیل مثبت ربطی به عنوان ذخایر ندارد و فقط بحث قیمت های اعلامی پالایش و پخش جهت سال 95 است.

بازار سهام دیروز در حالی روند مثبت چهارشنبه هفته گذشته را ادامه داد که نسبت به آن روز شتاب بیشتری در رشد قیمت سهام دیده شد. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد

موج مثبت در گروه قندی

دیگر گروه مورد اقبال سرمایه گذاران در جریان معاملات دیروز، گروه قند و شکر بود. در این گروه دیروز زیاد نمادهای زیر مجموعه صف خرید را تجربه کردند. شاخص گروه قندی با رشد حدود 7/ 3 درصدی در جریان معاملات دیروز سقف تاریخی خود را شکست (در اواسط خرداد شاخص این گروه با برخورد به سطوح کنونی ریزش را تجربه کرد). عوامل مختلفی چون تولید شکر از چغندر قند پاییزه و همچنین تصفیه شکر خام وارداتی عوامل حمایتی از سودآوری شرکت های قندی در شرایط کنونی به شمار می روند.

با این حال به نظر می رسد سقف شکنی نمادهای قندی عاملی جهت استقبال بازار از این نمادها بوده هست. باتوجه به اینکه فضای مثبت در معاملات نمادهای زیر مجموعه گروه قندی از ابتدای سال وجود داشته است و این نمادها رشد های نسبتا چشمگیری را تجربه کرده اند، سهامداران باید توجه داشته باشند که انتظار از رشد قیمتی این نمادها را با اوضاع سودآوری این شرکت ها تعدیل کنند.

موج‌های خبر ساز در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

اقبال به رایانه ای ها

همان طور که اشاره شد، این انتظار وجود داشت که با شروع فصل تابستان موج های مثبت خبری از گزارش های عملکرد شرکت ها و همچنین فصل مجامع در بازار به وجود آید. یکی از گروه هایی که اخیرا از منظر مجامع و عملکرد شرکت ها شرایط نسبتا مناسبی را تجربه می کند، گروه رایانه ای هست. مجامع مناسب شرکت های زیر مجموعه این گروه در کنار بازگشایی «رتاپ» بعد از برگزاری مجمع عمومی هر سال از جمله دلایل ایجاد تقاضای مثبت در سهام این شرکت ها به شمار می رود. در این میان نیز قیمت بعضی نمادهای زیر مجموعه گروه رایانه تحت تاثیر رشد های چشمگیر اخیر در سطوح بالایی قرار گرفته است که احتمالا شناسایی سود و زیاد کردن فشار فروش در سطوح کنونی را زیاد کردن خواهد داد.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: اخبار | بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs