آب و هوا بازار منابع فعالیت تسهیلات تسهیلات مسکن

آب و هوا: بازار منابع فعالیت تسهیلات تسهیلات مسکن پرداخت یارانه اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی در پیشران هسته‌ای خیلی جلو هستیم / امیدواریم راکتور اراک طی ۳ سال آینده راه‌اندازی شود ، صالحی

معاون رئیس‌جمهوری گفت: شش کشور در دنیا دارای پیشران هسته‌ای هستند ولی ما الان قصدی جهت ورود به این مساله نداریم. 

در پیشران هسته‌ای خیلی جلو هستیم / امیدواریم راکتور اراک طی ۳ سال آینده راه‌اندازی شود ، صالحی

صالحی: در پیشران هسته ای خیلی جلو هستیم / امیدواریم راکتور اراک طی ۳ سال آینده راه اندازی شود

عبارات مهم : دستگاه

معاون مدیر جمهوری گفت: شش کشور در دنیا دارای پیشران هسته ای هستند ولی ما الان قصدی جهت ورود به این مساله نداریم.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی مدیر شرکت انرژی اتمی شامگاه دوشنبه در برنامه گفت وگوی خاص خبری با اشاره به رونمایی از سامانه سنجش فرآیندی اظهار کرد: این سامانه در رابطه با شبیه سازی یک راکتور مورد استفاده در پیشران هسته ای مورد استفاده هست. فرض کنید یک راکتور را می خواهید بسازید. جهت ساخت آن بعد از آنکه آن را در ذهن، کامپیوتر و محاسبات طراحی کردید باید روی زمین آن محاسبات را با موقعیت تطبیق دهید و جهت چنین تستی در حال حاضر سامانه شبیه سازی سنجش فرآیندی ساخته شده است است.

وی گفت: این سامانه توانایی آن را دارد که آرایش متفاوت سوخت ها را به شکل مربع و مثلث انجام دهد. سوخت را از هم جدا و یا نزدیک کند. همچنین با توجه به اینکه این راکتور باید در شناورها قرار گیرد نیاز است تا در شرایط شناور و تکان های مربوطه مورد آزمون قرار گیرد.

در پیشران هسته‌ای خیلی جلو هستیم / امیدواریم راکتور اراک طی ۳ سال آینده راه‌اندازی شود ، صالحی

صالحی گفت: ما در محاسبات مربوط به این راکتورها خیلی جلو رفتیم و امروز دقیقا می دانیم چه می خواهیم. پنج کشور صاحب پیشران هسته ای در بعد نظامی هستند و هند سال گذشته به آنها اضافه شد که آن هم استفاده نظامی دارد. در حالی که ما چنین تصمیمی را اعلام نکردیم و فعلا قصد این مساله را نداریم.

رئیس شرکت انرژی اتمی ادامه داد: پیشران ها موارد غیرنظامی هم دارند و کشورهایی مثل ژاپن و روسیه در رابطه با شناورهای بزرگ صید ماهی و یا یخ شکن ها از آنها استفاده کرده و می کنند. با توجه به اینکه علم و تکنولوژی در رابطه با ساخت پیشران خیلی جلو رفته است بسیاری از کشورها آرام آرام به این سمت می روند که پیشران های هسته ای را در عرصه تجاری به کار گیرند.

معاون رئیس‌جمهوری گفت: شش کشور در دنیا دارای پیشران هسته‌ای هستند ولی ما الان قصدی جهت ورود به این مساله نداریم. 

صالحی تاکید کرد: ما در بحث پیشران خیلی جلو هستیم.

معاون مدیر جمهوری در پاسخ به این پرسش که اگر به هر علت خروج آمریکا از برجام اتفاق بیفتد پاسخ کشور عزیزمان ایران چه خواهد بود، اظهار کرد: اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود چه می شود، تصمیمش با هیات نظارت بر برجام و مقامات ارشد است ولی از نظر فنی ما مثل یک ارتش تلقی می شویم. در همه سطوح آماده ایم که اگر فرمانده دستور داد پیشروی کنیم و نگوییم به عنوان نمونه آذوقه یا تفنگ نیست. ما همه چیزمان آماده است و در سطوح متفاوت به سرعت می توانیم به شرایط قبلی برگردیم.

صالحی ادامه داد: ما در نطنز خیلی سریع می توانیم کار را پیش ببریم و اورانیوم غنی شده است تولید کنیم یا در فردو اورانیوم ۲۰ درصد داشته باشیم بنابراین جای نگرانی نیست.

در پیشران هسته‌ای خیلی جلو هستیم / امیدواریم راکتور اراک طی ۳ سال آینده راه‌اندازی شود ، صالحی

رئیس شرکت انرژی اتمی در ادامه این گفت وگو در رابطه با آخرین تحولات مربوط به راکتور اراک با تاکید بر اینکه متولی طراحی راکتور اراک، کشور عزیزمان ایران هست، گفت: با این وجود ما از اینکه کشورهایی مثل چین و دیگر کشورهای ۱+۵ طراحی های ما را بررسی کنند و مورد تایید قرار دهند، استقبال می کنیم. ما طراحی مفهومی و پایه را انجام داده ایم و به تایید طرف چینی و کشورهای دیگر رسیده هست. این تایید بسیار مهم است چراکه مساله ایمنی در حوزه فناوری هسته ای امر بسیار مهمی است بنابراین باید با اطمینان خاطر در این مسیر گام برداریم.

وی گفت: ما در این روند انتقال دانش فنی داریم و این جهت ما بسیار مهم است.

معاون رئیس‌جمهوری گفت: شش کشور در دنیا دارای پیشران هسته‌ای هستند ولی ما الان قصدی جهت ورود به این مساله نداریم. 

رئیس شرکت انرژی اتمی همچنین اعلام کرد: طراحی تفصیلی راکتور اراک در بخش قابل توجهی انجام شده است و به طرف چینی ارائه شده است هست. قدم بعدی در رابطه با اراک، ساخت تجهیزات براساس طراحی های ارائه شده است است که ما در این بخش هم وارد گفت وگو بر سر قراردادهای مربوطه شده است ایم. از این رو می توانم بگویم ما از وقت بندی تعیین شده است در رابطه با مذاکرات پیش از شروع ساخت خیلی جلوتر هستیم و امیدواریم طی سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور اراک باشیم.

صالحی در ادامه، توضیحی راجع به راکتور قدیمی اراک به افکار عمومی ارائه کرد. وی گفت: متاسفانه در افکار عمومی تصور این بود که راکتور اراک در حال کار بوده است و بعد از برجام فعالیت آن متوقف شده است ولی باید بگویم این راکتور هنوز عملیاتی نشده بود و بخشی از تجهیزات بسیار مهم آن تامین نشده بود یا سوخت آن مورد آزمون قرار نگرفته بود. ما در بعضی تجهیزات از جمله پمپ ها یا ماشین تعویض سوخت کمبودهای عمده ای داشتیم. علاوه بر این، شار نوترونی راکتور بسیار پایین بود و خیلی از کارها را نمی توانستیم با آن انجام دهیم. به عنوان نمونه ما نمی توانستیم با آن راکتور کبالت تولید کنیم که جهت سامانه های پرتودهی خیلی مهم هستند و هر ساله آن را وارد می کنیم. در حالی که با راکتور بازطراحی شده است در آینده می توانیم این محصول را خودمان تولید کنیم. علاوه بر اینها در رابطه با سوخت راکتور تازه که قرار است چینی ها آن را تامین کنند و بسیار قابل اعتماد هست، ما بسیار جلو خواهیم رفت.

در پیشران هسته‌ای خیلی جلو هستیم / امیدواریم راکتور اراک طی ۳ سال آینده راه‌اندازی شود ، صالحی

رئیس شرکت انرژی اتمی همچنین در ادامه راجع به قراردادی که با قزاقستان جهت واردات حدود ۹۵۰ تن کیک زرد داشتیم ولی با مخالفت ۱+۵ روبه رو شد، اظهار کرد: قرارداد ما با قزاقستان براساس یک توافق جانبی میان ما و ۱+۵ بود. براساس این قرارداد، قرار بود ۶۰۰ تن کیک زرد خریداری کنیم و علاوه بر آن ۳۰۰ تن را دریافت کرده و به UF۶ تبدیل کنیم و مجددا به قزاقستان بفروشیم ولی متاسفانه این قرارداد در حالی که امضا شده است بود و آماده عملیاتی شدن بود با کارشناسی انگلیسی ها متوقف شد البته دوستان ما در وزارت خارجه همچنان در حال پیگیری این مساله هستند.

رئیس شرکت انرژی اتمی راجع به اجرای برجام نیز گفت: در بعد فنی کارها جلو می رود و دعوت می کنیم از صداوسیما که بروند و از سایت فردو، نطنز و دیگر تاسیسات گزارش تهیه کنند و به مردم نشان دهند. ما این امکان را داریم که در عرض چهار روز در فردو به دستگاه ها گاز تزریق و تولید اورانیوم ۲۰ درصد را شروع کنیم. سایت فردو خبر جدی ای جهت کشورهای برابر ما در بحث هسته ای دارد. هنگامی که ما می گوییم چهار روزه می توانیم به شرایط قبل برگردیم آنها به خوبی متوجه می شوند چه می گوییم. متاسفانه بعضی در داخل این را باور نمی کنند و می گویند بلوف می زنید. سفیر فرانسه در واشنگتن گفته است اگر ایرانی ها واقعا چنین کاری کنند چه کار باید کرد؟ این نشان می دهد آنها از این مساله نگرانند و خبر را دریافت کرده اند.

صالحی ادامه داد: علاوه بر این در سایت فردو تاسیسات ایزوتوپ پایدار ایجاد و تجهیزات آن راه اندازی شده است است و در حال آزمون هستند. بعضی ماشین های سانتریفیوژ باید اصلاح شوند و تغییرات مختصر با کمک روس ها در آنها ایجاد شود. روس ها تا به امروز خوب همکاری کرده اند و امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد تولید ایزوتوپ پایدار باشیم.

این مقام ارشد شرکت انرژی اتمی تصریح کرد: ایزوتوپ پایدار، ماده ای بسیار ارزشمند و گران است و ما را وارد عرصه جدیدی می کند.

معاون مدیر جمهوری در ادامه راجع به با سانتریفیوژ دکانتر اظهار کرد: این سانتریفیوژ موارد استفاده گوناگونی دارد ولی این نوع آن که در کشور عزیزمان ایران ساخته شده است است به درخواست وزارت نفت و جهت استفاده در زمینه استخراج نفت هست. عمدتا کشورهایی مثل آمریکا این سانتریفیوژ را در اختیار دارند و هند تحت لیسانس آمریکا نیز آن را تولید می کند و فکر می کنم یکی دو کشور اروپایی مثل فرانسه این سانتریفیوژ را داشته باشند. متاسفانه بسیاری از کشورها خیلی از تجهیزات و مواد را به ما می دهند ولی بعضی از این تجهیزات مثل همین سانتریفیوژ را به ما نمی دهند. به عنوان نمونه دوستان ما در وزارت بهداشت از یک کارخانه داروسازی در فرانسه تجهیزات و موادی را می درخواست کردند خریداری کنند و در لیستشان سانتریفیوژی بود که ما سال گذشته آن را به وزارت بهداشت تحویل دادیم و طرف فرانسوی گفته بود آن نوع سانتریفیوژ را نمی تواند به ما بفروشد، طرف ایرانی پاسخ داده بود اتفاقا ما همه چیز را می خواهیم به جز آن دستگاه چون خودمان داریم و هنگامی که با این مساله مواجه شدند و دیدند ظرفیت تولید آن در داخل کشورمان وجود دارد بر سر قیمت آن چانه زدند.

صالحی در ادامه در رابطه با تولید کیک زرد و استخراج اورانیوم در کشور گفت: ما تصورمان این بود که در بخش اورانیوم و معادن اورانیوم فقیر هستیم. ولی آخرهای سال ۸۸ – ۸۹ که با اجازه رهبری اکتشاف هوایی را سرعت دادیم موارد امیدبخش زیادی دیدیم و الان می توانیم بگوییم در این حوزه فقیر نیستیم اگرچه غنی هم نیستیم. کیک زرد ماده استراتژیکی است و ما در این حوزه با جدیت عمل خواهیم کرد. نخستین محموله از کیک زرد کارخانه اردکان یزد امروز همزمان با ۲۰ فروردین به تاسیسات اصفهان انتقال یافته شد و امیدواریم در سال ۹۷ تولیدات قابل توجهی از کیک زرد در کارخانه اردکان داشته باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم در مناطق مرزی کشورمان بویژه مناطق شرقی و شمالی نتیجه های قابل توجهی از ذخایر اورانیوم را دریافت کنیم. ما تلاش داریم به تعداد نیروگاه هایی که داریم کیک زرد مورد نیاز را در داخل تامین کنیم.

صالحی همچنین در رابطه با جوان سازی راکتور پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: این راکتور واقعا پیر شده است بود و نیاز به جوان سازی داشت. از این رو راکتور را کاملا بازسازی کردیم. تمام کانال ها در آن پوسیده بود که تلاش کردیم مجددا نوسازی شود و جهت هر کانال آزمایشگاه خاص تعبیه کردیم تا از هر کانال بتوانیم پرتو بگیریم. علاوه بر این اگر راکتور به طور کامل بازسازی و فعال شود می توان از تمام توانایی هایش استفاده کرد به عنوان نمونه در نوترون تراپی راکتور پایتخت کشور عزیزمان ایران توانایی بالایی دارد که در سال های گذشته از آن استفاده نشده و ما قصد داریم این ظرفیت را فعال کنیم.

رئیس شرکت انرژی اتمی راجع به ساخت دستگاه آزمون لوپ در راکتور پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: از این دستگاه امروز در حضور مدیر جمهوری رونمایی شد. این دستگاه به معنای مدار آزمایش است یعنی در استخر راکتور پایتخت کشور عزیزمان ایران یک محفظه درست کردیم و داخل استخر قرار دادیم به طوری که آب وارد آن نمی شود. جهت آزمون سوخت راکتوری مثل راکتور پایتخت کشور عزیزمان ایران باید از قبل آزمایش انجام شود و این آزمایش باید در شرایط واقعی اتفاق بیفتد. با ساخت این محفظه و دستگاه این امکان به ما داده می شود تا سوخت را در شرایط واقعی آزمون کنیم و در معرض تشعشعات، فشار و حرارت واقعی قرار دهیم و بعد از آن اگر سوخت برایش مشکلی ایجاد نشد می تواند به تولید انبوه برسد.

صالحی با بیان خاطره ای از آزمون سوخت ۲۰ درصد گفت: در وقت تولید سوخت ۲۰ درصد ما این امکان را نداشتیم و سوخت مورد نظر را جهت آزمون در استخر قرار دادیم ولی نمونه اولیه شکاف برداشت که سریع نمونه سوخت را از استخر خارج کردیم تا تشعشعات منتشر نشود و با برطرف نقایصش آن را مجددا آزمون کردیم ولی حالا که این دستگاه را داریم دیگر جای نگرانی نیست. باید بگویم عملا با ساخت این دستگاه ما یک راکتور ساخته ایم. ما امیدواریم بتوانیم دستگاه های بزرگ تر و بهتری بسازیم تا با آنها سوخت مورد نظر راکتورهای قدرت را مثل راکتور بوشهر آزمون کنیم.

معاون مدیر جمهوری راجع به ورود کشور عزیزمان ایران به عرصه فناوری کوانتومی نیز اظهار کرد: کوانتوم دنیایی است که در آینده بدون آن بشر زندگی نمی کند. به عنوان نمونه فرض کنید امروز دنیا بدون برق باشد یا بدون موبایل. تصورش امکان پذیر نیست. کوانتوم علم محاسبات و کامپیوترهای تازه است که سرعت در آنها بسیار بالاست. الان شرکت گوگل سرمایه گذاری عظیمی روی کامپیوترهای کوانتومی کرده هست. استفاده دیگر این فناوری در عرصه ارتباطات است و همانطور که در اخبار دیدید چینی ها نخستین ماهواره کوانتومی را به کار گرفته اند که از امنیت و سرعت بسیار بالایی برخوردار هست. اکنون ما زیرساخت های مورد نیاز را جهت ورود به این عرصه فراهم کرده ایم و آزمایش های زیادی را در این حوزه انجام داده ایم و توانسته ایم آزمایش در هم تنیدگی را با موفقیت انجام دهیم ولی نیاز داریم این آزمایش را تکرار کنیم و چنانچه بعد از چندین بار تکرار، روند مورد قبول و موفقیت آمیز بود با اطمینان می توانیم اعلام کنیم که در این عرصه به نتیجه های قابل توجهی رسیده ایم و اگر موفق شویم نخستین کشور در دنیا اسلام هستیم که به فناوری کوانتوم وارد شده است ایم و این نتیجه ظرف ماه های آینده به دست خواهد آمد.

صالحی استفاده دیگر فناوری کوانتوم را در بیولوژی بیان کرد و گفت: هر چه بتوانیم در این حوزه وسایل و دستگاه های اندازه گیری ظریف و حساس را تولید کنیم و تکنولوژی بالاتری را داشته باشیم می توانیم به عرصه اندازه گیری دقیق مغناطیس زمین و یا جاذبه زمین وارد شویم که فناوری کوانتوم این شرایط را جهت ما فراهم می کند.

رئیس شرکت انرژی اتمی در رابطه با روند رو به رشد و گسترش نیروگاه های هسته ای در حوزه خلیج فارس گفت: این کشورها در حال خریدن باطری هستند؛ البته باطری های خیلی بزرگ. یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس چهار نیروگاه خریداری کرده است و کشور سازنده تضمین کرده که آن را راهبری می کند و بعد از ۴۰، ۵۰ سال هم آن را جمع آوری خواهد کرد. ولی ما اینطور نیروگاه نمی سازیم بلکه خودمان آن را می سازیم و راهبری می کنیم همانطور که الان نیروگاه بوشهر را خودمان اداره می کنیم.

واژه های کلیدی: دستگاه | استفاده | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs